„Sedare dolorem opus divinum est“ /Hipokratas/

Skausmo Medicina

Penktasis gyvybės signalas atranda Lietuvą

Skausmo naujienos iš Viso PasaulioIkona pasaulis

Skausmo naujienos iš Rygos

2023 m. kovo 29-31d. Latvijoje vyko Rygos Universiteto organizuojama mokslinių tyrimų savaitė (RSU Research week/23). Viena iš psichikos sveikatos ir neuromokslų skyriaus sesijų buvo skirta skausmo medicinai.  

Skausmo medicinos sesijoje paliestos įvairios skausmo medicinos problemos: galvos skausmo, migrenos problema, raumenų-griaučių skausmo ir jo medikamentinio valdymo, vaistų tarpusavio sąveika ir jos keliama rizika pacientui. Įdomus buvo doktorantės A. Plinta pristatymas tema „Interictal correlation between body mass index and cytokines levels in migraine“. Jos tyrimo rezultatai rado stiprią koreliaciją tarp kūno masės indekso ir citokinų lygio esant migrenai su aura. Inovacijų srityje pasižymėjo doktorantės D. Dimante tyrimas, kuris atliekamas Jungtinėje Karalystėje, Londono Koledžo Univerrsitete (UCL) su fantominiu galūnių skausmu (pranešimo tema “Expanding Phantom Limb Pain treatment Possibilities using Robot-assisted virtual reality system”). Panaudodami roboto asistuojamą virtualią realybę ne tik nustatė pacientams reikšmingą skausmo sumažėjimą bet ir galūnės judesio, miego pagerinimą. Pati technika yra saugi nesukelianti jokių šalutinių poveikių. Nors imtis maža ir tai tik atliekami tyrimai su savanoriais pacientais, rezultatai daug žadantys. Gydytoja neurologe I. Evansa dirbanti skausmo klinikoje supažindino su retu klinikiniu atveju – su nėštumu susijusią pilvo sienos neuropatiją (priekinio odos nervo įstrigimo sindromas), jos diagnostiką ir valdymą. Kita didžioji dalis pranešimų buvo nukreipta į pooperacinio skausmo valdymą. Paminėtini tyrimai, atliekami suaugusių ir vaikų neurochirurgijoje, ortopedijoje bei akušerijoje – ginekologijoje.  

Vienas svarbiausių ir įdomiausių pranešimų buvo Prof. Dr. Winfried Meissner (Jenos Universitetinė ligoninė, Vokietija) apie PAIN OUT (angl. Improvement in Postoperative Pain outcome) projektą. Pranešėjas apžvelgė naujausias publikacijas, susijusias su ūmiu pooperaciniu skausmu, kurios parruoštos naudojant duomenis sukauptus dėka PAIN OUT projekto. Nustatytas akivaizdus ryšys tarp ūmaus pooperacinio skausmo ir miokardo pažaidos atliekant nekardiochirurgines operacijas. Taip pat nustatytas akivaizdus ryšys tarp ūmaus pooperacinio skausmo ir chirurginių komplikacijų (ypatingai infekcinių), atsirandančių per 30 dienų po operacijos.  

Kiekvienais metais atliekama milijonai operacijų. Mažiausiai pusė pacientų kenčia nuo vidutinio sunkumo ar stipraus pooperacinio skausmo. Blogai valdomo pooperacinio skausmo kaina yra labai didelė. Skausmas trukdo atsigauti; tai sukelia kančias, perkrauna sveikatos priežiūros išteklius. Skausmo pašalinimas yra kiekvieno sveikatos priežiūros paslaugų teikėjo moralinė pareiga. Bendras PAIN OUT projekto tikslas yra pagerinti pacientų, sergančių pooperaciniu skausmu, klinikinę priežiūrą išsivysčiusiose ir besivystančiose šalyse.Tai pasiekiama renkant pacientų praneštus skausmo padarinius ir klinikinius duomenis taikant labai standartizuotą procedūrą, naudojant klausimyną 18-os kalbų. Dalyvaujančios ligoninės vėliau gauna internetinius atsiliepimus apie savo rezultatus ir lyginamąją analizę su kitomis ligoninėmis. Išilginiai įrašai leidžia stebėti pokyčius laikui bėgant. Daugiau nei 200 pasaulio ligoninių dalyvauja PAIN OUT projekte, o įskaitant ir Vokietijos QUIPS  (quality improvement in postoperative pain management) projektą, iš viso jau surinkta daugiau nei 550 000 duomenų rinkinių. 

Po pranešimų sesijos vyko „apvalaus stalo“ diskusija dėl Baltijos šalių ligoninių įsitraukimo į PAIN OUT registrą. Kolegos latviai jau įsitrraukė į šį regisrą ir po 4 mėn. Jau turi savo auditinius duomenis. 

Kokia jūsų nauda prisijungus prie PAIN OUT? 

1. Nuolatinis grįžtamasis ryšys ir jūsų priežiūros kokybės analizė (kokybės užtikrinimo priemonė) 

2. Savo rezultatų palyginimas su viso pasaulio ligoninėmis (lyginamoji analizė) 

3. Įvertinę savo rezultatus galėsite įgyvendinti pokyčių valdymo koncepcijas ir suteikti savo pacientams geresnę priežiūrą 

4. Dalyvavimas tyrimų galimybėse (PAIN OUT yra viena didžiausių pasaulyje pooperacinio skausmo duomenų bazių) 

5. Prieiga prie elektroninės žinių bibliotekos (įvairių ūminio skausmo gairių santrauka su lengva prieiga prie originalių citatų) 

6. Galimybė tapti didžiausio pasaulyje gydytojų, užsiimančių ūmiu skausmu, tinklo dalimi. 

Tikėkimės Lietuva paseks kolegų latvių pavyzdžiu ir prisijungs prie pooperacinio skausmo valdymo gerinimo. PAIN OUT nariu gali tapti bet kuri Lietuvos ligoninė atliekanti chirurgines intervencijas.  

Gydytoja Liuda Brogienė,  

Lietuvos skausmo draugijos tarybos narė,  

Mokslo savaitės Rygoje dalyvė   

Atgal